19.07.2023 16:22

Зміни в законодавстві для внутрішньо переміщених осіб

272109761_273680428202102_5257783363905925722_n.jpg

1 липня 2023 року Урядом прийнято постанову «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою внесено зміни до порядку призначення виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Зокрема:

Для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу наразі, з 1 серпня 2023 р. буде автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 міс., до кінця січня 2024 у наступних розмірах: 3 тис. грн. – для дітей та осіб з інвалідністю; 2 тис.грн. – для інших осіб.

Відповідно виплати не продовжуватимуться особам, які:

• перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, що підтверджується документально. Обґрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та інше;
  • повернулися до покинутого місця проживання;
  • відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.

Слід зауважити, що громадянам виплати буде продовжено в автоматичному режимі, без додаткового звернення.

Починаючи з 01 вересня поточного року, виплату допомоги на проживання буде припинено тим внутрішньо переміщеним особам, які від моменту ухвалення даної постанови:

• придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони країни;
  • придбали на суму більше 100 тис.грн. земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
  • мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн.;
  • придбали іноземну валюту, а також банківські метали на загальну суму більше 100 тис. грн. (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг);
  • мають у власності житло/частину житла, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 кв.м на одного члена сім’ї;
  • внутрішньо переміщена особа перебувала та після переміщення перебуває на повному державному утриманні.

Варто зауважити, що починаючи з 01 серпня 2023 року, допомога призначається на шість місяців на сім’ю, яка ВПЕРШЕ звернулася за її призначенням, та виплачується щомісяця одному з членів сім’ї з розрахунку на кожного члена сім’ї у розмірі:

• для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис.грн.;
  • для інших осіб – 2 тис.грн.

Для таких родин допомога може бути призначена на наступний шестимісячний період автоматично, якщо в родині є:

• особи пенсійного віку;
  • особи з інвалідністю/діти з інвалідністю;
  • особи, які доглядають за особою з інвалідністю;
  • особи, які надають соціальні послуги та отримують відповідну компенсацію;
  • особи, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • студенти денної або дуальної форми навчання;
  • неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника;
  • якщо сукупний дохід на одного члена сім’ї не перевищує 4 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність (8372 грн.).

ПРОТЕ, грошова допомога не призначатиметься і за первинним зверненням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис.грн. одним платежем.

ВАЖЛИВО! Загальний строк отримання допомоги не може перевищувати 12 місяців з місяця призначення.

Новоприйнятим законодавчим актом також внесено зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Зокрема, звужено коло громадян, які матимуть право на отримання довідки внутрішньо переміщеної особи.

Так, починаючи з 01.08.2023 року, на отримання довідки матимуть право лише ті особи, які перемістилися з:

• територій, на яких ведуться бойові дії, включених до переліку територій, на яких ведуться бойові дії;
  • тимчасово окупованих рф територій, згідно затвердженого Мінреінтеграції переліку таких територій;
  • та особи, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення.