15.11.2022 09:12

Профілактика цукрового діабету

63733c0219469__Tiny-doctors-with.jpg

14 листопада відзначається Всесвітній день подолання цукрового діабету.

Діабет – розлад ендокринної системи, що характеризується підвищенням цукру в крові і порушеним синтезом інсуліну. Захворювання носить хронічний характер і тягне за собою порушення у всіх видах обміну речовин: білкового, жирового, вуглеводного, водно-сольового і мінерального.

Виявити хворобу на ранніх стадіях, найчастіше, буває непросто. Люди, що страждають цукровим діабетом, часто не знають про свою хворобу. Ефективність лікування залежить від того, наскільки оперативно будуть виявлені симптоми та діагностовано захворювання.

В Україні зареєстровано понад 1 млн. хворих на цукровий діабет і близько 200 тис. пацієнтів змушені постійно приймати інсулін.

95% людей із цукровим діабетом мають діабет 2-го типу, який можна попередити у 80%.

Існує кілька основних форм хвороби: I тип – інсулінозалежний. Часто цей вид ЦД розвивається раптово. Основні специфічні ознаки:

• Прискорене сечовипускання;
  • Спрага і сухість у роті;
  • Різка втрата ваги;
  • Невгамовне почуття голоду;
  • Відсутність енергії і перманентна втома;
  • Тривале загоєння ран;
  • Порушення зору, слуху.

Діабет II-го типу являє собою збій в обміні речовин, з відносною інсуліновою недостатністю, що призводить до поганого засвоєння глюкози.

Потрібно звернути увагу на зміни в загальному стані здоров'я:

• Загальна слабкість;
  • Ожиріння;
  • Підвищена тяга до солодкого;
  • Свербіж шкіри;
  • Сухість у роті, спрага;
  • Оніміння і поколювання в кінцівках;
  • Рясне сечовипускання в нічний час;
  • Загострення хронічних захворювань.

Є ще такий вид діабету, як гестаційний діабет.

Це порушення метаболічних процесів, що виникає у жінок під час вагітності, пов'язана з гормональною перебудовою. Симптоми цього захворювання неспецифічні і схожі з діабетом I-го і II-го типу. Найбільш часто виражені прояви: сильна спрага, збільшення у вазі і поліурія.

Причинами заниження виникнення цукрового діабету є:

• наявність діабету у близьких родичів;
  • надлишок маси тіла;
  • високий рівень артеріального тиску;
  • підвищення рівня в крові холестерину;
  • вік більше ніж 45 років - з роками ризик діабету наростає.

Якщо аналіз крові виявив наявність переддіабету, необхідно терміново вживати заходів.

Цукровий діабет 2-го типу - одна з небагатьох хвороб, чия природа добре відома, а значить, хворобу можна попередити. Головне - почати діяти вчасно, коли порушення обміну речовин тільки почали розвиватися - такий стан лікарі називають переддіабетом. Це своєрідна «сіра зона», проміжний стан між нормою і цукровим діабетом. І саме в цей період можна виправити процеси обміну в організмі і повернути хворобу назад.

Адже, незважаючи на те, що цукровий діабет має спадкову природу, при правильному способі життя «погана» генетика навряд чи спрацює, тому, навіть якщо ви генетично схильні до діабету, все в ваших руках. Доведено, що зміна способу життя на стадії переддіабету навіть без призначення цукрознижуючих препаратів зменшує ризик розвитку цукрового діабету на 67%!

Основні профілактичні заходи:

• Зниження маси тіла, худніть;
  • Помірна фізична активність, займатися спортом;
  • Збалансоване харчування, слідкуйте за харчуванням;
  • Підвищення стресостійкості.

Кращий спосіб дізнатися, чи є у вас переддіабет або цукровий діабет, - здати аналіз крові «на глюкозу (цукор)».

При наявності зайвої ваги незалежно від віку необхідно проходити дослідження не рідше 1 разу на три роки. Якщо зайвої ваги немає, але вам вже виповнилося 45 років, необхідно обстежитися з тією ж частотою. Якщо аналізи виявляють переддіабет, здавати кров необхідно 1 раз на рік на вміст цукру в крові та аналіз крові на гліколізований гемоглобін. Цей аналіз показує середній рівень цукру в крові за останні 3 місяці.

Ризик захворіти на діабет залежить від генетичних чинників та умов життя, однак, ви можете підтримувати концентрацію цукру в крові на нормальному рівні за допомогою здорової дієти та активного способу життя.

Один зі способів знизити ризик діабету - замінити рафінований цукор та вироби з білого борошна на фрукти і неочищені злаки

Для початку можна скоротити споживання кондитерських виробів та солодких напоїв, а білий хліб і макаронні вироби замінити їжею з борошна грубого помелу.

Це біле борошно, білий хліб, білий рис, біла паста, випічка, газовані напої, цукерки та пластівці з додаванням цукру.

Здоровий раціон містить овочі, фрукти, бобові й цілозернові продукти, а також корисні рослинні олії, горіхи й сорти риби, багаті на омега-3-ненасичені жирні кислоти, як-от сардина, лосось чи макрель.

Важливо їсти з регулярними інтервалами, щоб уникнути переїдання.

Зменшити вміст цукру в крові допомагають і фізичні вправи. Лікарі рекомендують приділяти щонайменше дві з половиною години на тиждень аеробним навантаженням - наприклад, ходінню чи підйомам сходами.

Важливо уникати сидячого способу життя і приділяти спорту щонайменше дві з половиною години на тиждень

Організму легше підтримувати нормальний рівень цукру в крові, якщо ви не маєте зайвої ваги. Але якщо вам потрібно схуднути, краще це робити повільно, втрачаючи не більше 0,5-1 кг на тиждень.

Щоб знизити ризик серцевих захворювань, відмовтесь від куріння та стежте за рівнем холестерину.

Обов’язково проконсультуйтесь з ендокринологом!

При виявленні у себе описаних вище симптомів, а також завищеного вмісту цукру в аналізі крові, обов’язково зверніться за консультацією до лікаря ендокринолога.

Самолікування може нашкодити вашому здоров’ю!