07.11.2022 13:26

Боротьба з інсультом

6368ec5a28db9__covid-recovery-center-female-doctor-checking-elder-patient-s-blood.jpg

29 жовтня Всесвітньою організацією охорони здоров’я засновано  Всесвітній день боротьби з інсультом.

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, що приводить до ушкодження тканин мозку та розладу його функцій.

Найчастішими причинами виникнення інсульту є артеріальна гіпертензія, атеросклероз, аневризми судин головного мозку. Спричиняють його виникнення:  порушення кровообігу, дистонія судин, коливання артеріального тиску, підвищене фізичне навантаження, психотравми тощо. Судинні захворювання головного мозку - актуальна медико-соціальна проблема  суспільства не тільки в Україні та її регіонах, а й в усьому світі.

Інсульт є основною причиною смертей та інвалідності. Більшість людей, які перенесли інсульт стають інвалідами та потребують протягом всього життя постійного догляду.

В Київській області у 2021 році, при зверненні по медичну допомогу в лікувально-профілактичні заклади, хвороби системи кровообігу виявлено у 808202 осіб. В структурі загальної захворюваності і смертності населення вони обіймають перше місце.

Однією із основних причин інвалідності дорослого населення області є цереброваскулярні хвороби, які  поступаються тільки  хворобам на новоутворення. В структурі первинної інвалідності серед дорослого населення хвороби системи кровообігу складають 20,9%, із них на цереброваскулярні хвороби 11,1%. Серед працездатного населення хвороби системи кровообігу становлять 19,6%, у тому числі цереброваскулярні хвороби 10,6%.

До факторів ризику інсульту відносяться:

• похилий вік;
  • цукровий діабет та ожиріння;
  • артеріальна гіпертонія;
  • серцево-судинні захворювання;
  • наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю);
  • малорухливий спосіб життя.

Багато людей мають одночасно декілька факторів ризику, кожен з яких може бути помірним.

Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку та ступеню ураженості.

Як правило під час інсульту виникають наступні симптоми:

• людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
  • вимова у людини нерозбірлива та порушена;
  • виникає оніміння в кінцівках, правій або лівій частині тулуба;
  • в окремих випадках може проявлятися інтенсивним головним  болем, запамороченням, сонливістю або, навпаки, збудженням;
  • порушення свідомості, аж до його втрати, яка зберігається більше 24 годин або може призвести до смерті хворого у коротший термін.

Якщо ви помітили хоча б один із цих симптомів, особливо після високого  артеріального тиску, негайно викликайте екстрену медичну допомогу. Чим швидше буде надана медична допомога, тим більше шансів уникнути важких ускладнень.

Інсульт можна попередити у 80% випадків.

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту - профілактика.

1. Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
  2. Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.
  3. Відмовтеся від паління та вживання алкоголю.
  4. Контролюйт еартеріальний тиск.
  5. За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
  6. Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій.

Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я.